Srdcová arytmia nie je len o búšení srdca

MUDr. Katarína Kosová | 27.02.2020
mladá žena sa drží za srdce a pociťuje bolesť

(Zdroj foto: Adobestock.com)

Občas sa stane, že nám srdce akoby vynechá úder, zachveje sa alebo búši rýchlo, silno či nepravidelne. Tieto príznaky označujeme ako palpitácie. Prejavuje sa takto srdcová arytmia? Môže arytmia uniknúť našej pozornosti?

Čo je arytmia srdca?

Srdcová arytmia je porucha srdcového rytmu. Naše srdce má biť pravidelne, s frekvenciou 60-100 úderov za minútu v pokoji. Pri fyzickej námahe sa počet úderov srdca zvyšuje, no stále zostáva akcia srdca pravidelná.

V srdci máme miesto, ktoré sa volá sinoatriálny (sínusový) uzol. Je to uzlík, ktorý „diktuje” srdcu, ako bude biť. Vysiela elektrický výboj v pravidelných intervaloch.

Zo sínusového uzla sa výboj prenáša vodivými dráhami do ďalších častí srdca. Vďaka týmto impulzom sa srdce pravidelne stiahne a vytlačí tak krv do celého tela. Medzi jednotlivými výbojmi sa srdce uvoľní, vďaka čomu doň krv znovu natečie. Preto je elektrická činnosť srdca veľmi dôležitá.

Pri arytmii dochádza k poruche tohto rytmu. Arytmia srdca je spôsobená poruchou elektrického systému v srdci – buď v sínusovom uzle alebo vo vodivých dráhach. Príčiny môžu byť mechanické – napríklad jazva po infarkte, ktorá naruší niektorú z vodivých dráh alebo zhrubnutie srdcového svalu pri vysokom krvnom tlaku.

Možnou príčinou je aj nerovnováha minerálov, ktoré sa elektrického prevodu zúčastňujú. Preto si naše telo veľmi dômyselne reguluje hladiny týchto látok – najmä vďaka obličkám, ktoré presne vedia, koľko čoho majú zadržať a koľko vylúčiť do moču.

Búšenie srdca neznamená vždy ochorenie srdca

Búšenie srdca môže prichádzať pravidelne v určitom čase alebo situácii, a môže trvať niekoľko sekúnd či minút. Búšenie srdca je problémom najmä vtedy, ak je ich príčinou ochorenie srdca, hlavne srdcová arytmia.

Ak cítite búšenie srdca, jeho príčiny môžu byť rôzne:

  • Psychické: úzkosť, stres, panický záchvat, dôsledky podávania liekov proti alergii, astme či arytmii,
  • Hormonálne: nadmerná činnosť štítnej žľazy, hormonálne zmeny počas menštruácie či v tehotenstve,
  • Iné: anémia, horúčka, zmeny okysličenia krvi, po požití alkoholu či vytriezvení, po užití drog či fajčení väčšieho množstva cigariet.
mladý muž si šúcha oči od únavy pred monitorom

Zdroj foto: Adobestock.com

Hrozí mi arytmia? Aké sú príčiny srdcovej arytmie?

Arytmiu môžu spôsobiť akékoľvek poruchy srdcového svalu, nerovnováha minerálov, hormonálne či chemické zmeny vo vašom tele. Vyššie riziko arytmie máte, ak sa vás týka

  • Vysoký krvný tlak
  • Srdcový infarkt
  • Ischemická choroba srdca
  • Nadmerný stres
  • Kofeín, drogy, alkohol, nikotín, otravy rôznymi látkami
  • Poruchy srdcových chlopní
  • Zápal srdcového svalu
  • Užívanie niektorých liekov
  • Nedostatok minerálov
  • Poruchy zloženia krvi
  • Ochorenia štítnej žľazy
  • Psychologické príčiny, napríklad úzkostnosť
  • Iné

Ako sa prejavuje srdcová arytmia? Spoznajte jej príznaky

Niekedy si príznaky arytmie srdca nemusíte vôbec všimnúť. Inokedy môžete mať pocit, že trpíte vážnou srdcovou arytmiou, no v skutočnosti ide o nezávažný typ. Aké príznaky vás môžu upozorniť na poruchy srdcového rytmu?

  • Búšenie srdca – palpitácie. Je to pocit, že vaše srdce bije príliš silno, pomaly, rýchlo či nepravidelne. Môžete tiež niekedy cítiť, akoby sa vám srdce chvelo alebo vynechalo úder či niekoľko úderov.
  • Bolesť na hrudi
  • Nepravidelná akcia srdca
  • Ťažoba, závraty, odpadávanie
  • Slabosť, potenie
  • Ťažkosti s dýchaním

Arytmiu môžete odhaliť aj náhodou pri vyšetrení u lekára. V diagnostike sa používa vyšetrenie EKG, vďaka ktorému váš lekár určí aj konkrétny druh srdcovej arytmie. Niektoré však trvajú krátko a v čase vyšetrenia nemusia byť zrovna prítomné.

Niektoré arytmie sú nezávažné, iné život ohrozujúce a niektoré znamenajú rýchlu smrť – napríklad fibrilácia komôr bez rýchleho zásahu pomocou defibrilátora končí fatálne. Preto sa na verejných miestach – letiskách či obchodných centrách – nachádza často automatický defibrilátor.

Fibrilácia predsiení je tiež arytmia srdca

Najčastejšia pretrvávajúca srdcová arytmia je fibrilácia predsiení. Na rozdiel od fibrilácie komôr neznamená okamžitú smrť. Z dlhodobejšieho hľadiska však predstavuje vážne ohrozenie zdravia aj života.

Predsieň sa pri fibrilácii chveje v nepravidelnej rýchlej frekvencii (až 350-600/min). Preto nedokáže pumpovať krv tak ako pri normálnom rytme. Nestíha sa poriadne stlačiť ani uvoľniť. Kvôli tomu v nej krv stagnuje a už v priebehu niekoľkých hodín sa môže vo vnútri srdca vytvoriť zrazenina. Tá sa môže kedykoľvek odtrhnúť a upchať dôležitú cievu. Táto zrazenina sa najčastejšie dostane do mozgu a vzniká cievna mozgová príhoda.

Našťastie sa v prevodových dráhach nachádza ešte takzvaný átrioventrikulárny uzol. Tu sa spomalia rýchle impulzy z predsiení a na komory prechádzajú v pomalšom rytme. Stále však môžu byť  tieto impulzy nepravidelný a napriek spomaleniu ešte stále príliš rýchle.

Preto si fibriláciu predsiení môžete všimnúť podľa nepravidelného pulzu, ktorý aj v pokoji môže dosahovať nad 100/min. Na fibriláciu predsiení vás niekedy upozorní aj búšenie srdca či iné z príznakov uvedených vyššie.

mladý muž sa opiera o múr a chytá za bolestivú hlavu

Zdroj foto: Adobestock.com

Diagnostika arytmie srdca bezbolestným EKG vyšetrením

Vzhľadom k tomu, že niektoré arytmie si nemusíte všimnúť, sme pri ich diagnostike odkázaní na prístroje. Zlatým štandardom je vyšetrenie EKG. Môže vám ho spraviť váš všeobecný lekár, internista či kardiológ alebo iný lekár, ktorý má EKG v ambulancii. Vyšetrenie je nebolestivé, je potrebné vyzliecť sa pri ňom do pol pása.

Stáva sa, že arytmia sa objavuje len občas a na niekoľkosekundovom EKG zázname sa neukáže. EKG podľa Holtera však umožní sledovať činnosť vášho srdca počas 24 hodín alebo aj niekoľkých dní. Počas sledovaného obdobia nosíte na sebe nálepky s elektródami a ste doma alebo v práci. Nemusíte byť ani hospitalizovaný, ani v ambulancii lekára. Dokonca, môžete vykonávať väčšinu bežných činností.

Ak vám lekár odporučí Holter, je možné aj prístroj požičať na vlastné náklady napríklad na 7 dní. Doručí vám ho kuriér, nasadíte si ho sami a všetky údaje z prístroja sa automaticky prenášajú do strediska, odkiaľ vám celý záznam aj s vyhodnotením odošlú na váš e-mail. S týmto výsledkom navštívite internistu alebo kardiológa, ktorý vám vyšetrenie odporučil. Takéto vyšetrenie na diaľku si platíte sami. Poisťovňa uhradí najviac 24-hodinové monitorovanie EKG, ktoré musíte riešiť cez kardiológa.

mladá žena si dáva do úst tabletku a zapíja pohárom vody

Zdroj foto: Adobestock.com

Liečba srdcovej arytmie záleží od jej typu

Arytmia srdca zahŕňa veľa rôznych typov. Od toho konkrétneho typu srdcovej arytmie záleží liečba. Nezávažné arytmie, ktoré nespôsobujú žiadne ťažkosti a nepredstavujú pre vás riziko, nie je potrebné liečiť. Ak poznáme príčinu arytmie, snažíme sa ju liečiť.

Srdcovú arytmiu môžeme liečiť liekmi, kardioverziou (hrudnú stenu sa aplikuje výboj, ktorý preruší nesprávnu elektrickú aktivitu srdca a nastolí pravidelný rytmus.) či defibriláciou (podaním elektrického výboja) či operáciou.

Arytmie, pri ktorých je „chorý” samotný generátor impulzov – sínusový uzol – je možné riešiť vložením „strojčeka”, ktorý sa volá kardiostimulátor.

Pri fibrilácii predsiení je nevyhnutné okrem snahy o liečbu samotnej arytmie nasadiť aj antikoagulačnú liečbu. Tá bráni vzniku trombu, čiže krvnej zrazeniny vo vnútri srdca a vážnym komplikáciám, ktoré hrozia pri jej odtrhnutí.

Ako predchádzať vzniku arytmie? Prevencia je jednoduchá.

  • Zaraďte do svojho dňa pravidelný pohyb na vzduchu v každom počasí. Začnite krátkymi prechádzkami vždy v tú istú hodinu, postupne čas predlžujte. Alebo do práce choďte pešo či vystúpte o dve zastávky skôr.
  • Aspoň jeden deň v týždni „vypnite” od povinností. Venujte sa rodine, priateľom, vzťahom, športu či čítaniu obľúbenej knihy.
  • Vynechajte zo svojho života drogy, nikotín a alkohol.
  • Dbajte na zloženie svojej stravy. Aspoň 20 % hmotnosti každej vašej porcie nech tvorí zelenina alebo ovocie. Jedzte všetko s mierou.
  • Prestaňte ponocovať. Snažte sa ísť spať pred polnocou a približne v rovnakom čase.

Starajte sa o svoje srdce každý deň. 

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/8887#symptoms-of-arrhythmia

Odborná garantka článku:

MUDr. MICHAELA MACHÁČOVÁ

Všeobecná lekárka pre dospelých, viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

INFORMAČNÁ GRAFIKA

BROŽÚRA NA STIAHNUTIE