Nepravidelný pulz môže znamenať problém
Možno ste si všimli, že vám občas srdce akoby vynechá úder alebo, naopak, chvíľu bije rýchlejšie a chvíľu „normálne“. A možno vám srdce bije úplne nepravidelne a vy neviete, čo to znamená.
Aký je to vlastne zdravý pulz? Dá sa pulz ovplyvniť životosprávou? Aká je príčina nepravidelného pulzu?
Čo je to vlastne pulz?
Naše srdce v pravidelných intervaloch prijíma krv z celého tela a vytláča ju do pľúc a do všetkých orgánov. Je pumpou, ktorá udržuje krv v obehu a umožňuje krvinkám pohyb. Krvinky v našom organizme prinášajú kyslík do buniek v našom tele a odvádzajú vzniknutý oxid uhličitý. Ten musia „priniesť“ späť do pľúc, kde opäť „naložia“ na seba kyslík. Krvinky unáša krvný prúd vytváraný srdcom.
Srdce pri vytláčaní krvi vyvíja mohutný pohyb a s ním súvisiacu tlakovú vlnu, ktorá sa prenáša aj na cievy v podobe pulzovej vlny. Ak zisťujeme rýchlosť pulzu, sledujeme tak nepriamo činnosť srdca – čiže to, ako často sa srdce stiahne a vytlačí krv (čiže aj ako často sa uvoľní, aby doňho krv opäť natiekla).
Zisťovaním kvality pulzu – teda aká veľká je pulzová vlna, ako rýchlo opadne a podobne, môžeme čo-to zistiť nielen o činnosti srdca, ale aj o kvalite ciev.
Ako zistím rýchlosť svojho pulzu?
Pulz si môžete nahmatať na rôznych cievach ďalej od srdca – najčastejšie ho zisťujeme na zápästí na tepne arteria radialis.
Túto tepnu nájdete pomerne ľahko. Položíte si ruku dlaňou hore. Na zápästí vám stredom idú šľachy, ktoré na štíhlej ruke vidieť ako úzke pozdĺžne vyvýšené valy. Arteria radialis sa nachádza v jamke, ktorá je na palcovej strane – smerom doprava od týchto šliach na pravej ruke, smerom doľava na ľavej ruke. Jemným pritlačením prstov druhej ruky môžete pocítiť jemné nárazy pulzovej vlny na tejto tepne. Sústreďte sa nielen na počet pulzov, ale aj na ich pravidelnosť.
Úplne nepravidelný pulz je výstražným znamením a môže znamenať napríklad fibriláciu predsiení.
Aký je to zdravý pulz?
Ak ste zdraví, váš pulz sa prirodzene mení podľa toho, či odpočívate alebo vyvíjate nejakú psychickú alebo fyzickú námahu. Za normálnych okolností by frekvencia pulzu mala byť v rozmedzí 60 – 80 úderov za minútu v pokoji.
Pri fyzickej námahe či strese budete mať rýchly pulz. Je to normálne a žiaduce, pretože váš organizmus potrebuje viac kyslíka a výživy pri práci.
Hoci okamžitá reakcia na fyzický aj psychický stres je rovnaká – objaví sa vysoký (čiže rýchly) pulz, z dlhodobého hľadiska reaguje srdce na tieto dva typy podnetov úplne opačne.
Čo sa deje s pulzom v strese?
V strese dochádza k vylučovaniu stresových hormónov, ktoré okrem iného zrýchľujú činnosť srdca. Pri dlhodobom psychickom strese je naše telo akoby v neustálej pohotovosti a aj v pokoji bije rýchlejšie.
Možno patríte k ľuďom, ktorí sa pri psychickom tlaku prechádzajú alebo vykonávajú rôzne bezcieľne činnosti, skrátka neobsedia. Je to zrejme prirodzená reakcia nášho tela z minulosti, kedy sa stres spájal automaticky aj s fyzickou aktivitou. Je to pre náš organizmus úplne prirodzené.
Ak pracujete v stresujúcom zamestnaní – napríklad ako manažér alebo manažérka na vrcholovej pozícii, v akomkoľvek zamestnaní, kde ste vystavení nadmerným nárokom šéfa a podobne – môžete mať vysoký pulz aj v pokoji. Vaše telo nie je „v pohode“ a rýchly pulz v pokoji je znamením, že by ste mali svoj životný štýl zmeniť.
Ak začnete pravidelne vykonávať fyzickú aktivitu trvajúcu aspoň 30 minút denne – najlepšie rýchla chôdza, bicyklovanie, plávanie – môžete zvrátiť nepriaznivý vývoj vášho zdravia. Niekedy je však pre zachovanie zdravia nevyhnutné zmeniť zamestnanie či celkový životný štýl.
Pokiaľ by zrýchlený pulz stále pretrvával, postupne by sa mohlo vyvinúť ochorenie srdca, ktoré sa volá kardiomyopatia. Aj srdce má svoje limity.
Dlhodobý stres spolu s tachykardiou (zrýchleným pulzom srdca) vyžaduje návštevu lekára.
Ako sa mení môj pulz pri pohybe?
Pri fyzickej námahe je rýchly pulz normálnou reakciou. Ak teda bežíte na autobus, je normálne, že zopár minút aj po dobehnutí bude váš pulz rýchlejší. Dôležité však je, že v pokoji budete mať opäť normálny pulz.
Môžete namietať, že rýchly pulz je v poriadku, keďže pri pohybe sa náš pulz zrýchli rovnako ako pod psychickým stresom. Zásadný rozdiel je však v tom, že pri pravidelnom fyzickom pohybe sa kondícia srdca zlepšuje, pracuje efektívnejšie a pulzová frekvencia v pokoji tak klesá.
Je známe, že u športovcov a trénovaných ľudí sa srdcová frekvencia pohybuje na dolnej hranici normy alebo dokonca pod normou. Títo ľudia môžu mať pulzovú frekvenciu 50 za minútu a napriek tomu bývajú vo výbornej fyzickej kondícii a ich srdce zvláda uspokojovať vysoké nároky trénovaného svalstva.
Aký pulz majú deti?
Vysoký pulz, čiže rýchly pulz mávajú aj deti. Čím sú menšie, tým rýchlejšie im bije srdiečko.
U novorodenca rýchlosť pulzu dosahuje 100 – 150 úderov za minútu.
Deti vo veku 3 – 6 mesiacov majú zdravý pulz 90 – 120 úderov za minútu.
Deti od pol do jedného roka majú pulz 80 – 120 úderov za minútu.
U detí od roka do 10 rokov rýchlosť pulzu dosahuje 70 – 130 úderov za minútu.
Desaťročné a staršie deti už mávajú hodnoty pulzu podobné dospelým.
Pulz je u zdravého človeka pravidelný
Ak ste zdravý, mali by ste mať pravidelný pulz. To znamená, že medzi dvoma údermi je vždy rovnaký časový interval. Ak máte pulz 60 za minútu, vaše srdce vyšle pulzovú vlnu pravidelne každú sekundu a pripomína tak tikot hodiniek.
Pravidelnosť pulzu je veľmi dôležitá pre posudzovanie zdravého srdca, hoci ani pravidelný pulz nie je zárukou, že srdce netrpí poruchou rytmu.
Za pravidelné údery aj ich frekvenciu je zodpovedný elektrický systém v srdci. Pri jeho poruchách z rôznych príčin vznikajú nepravidelnosti. Preto aj chorý človek môže mať napríklad 60 úderov za minútu, ale ak sú údery nepravidelné, nemožno považovať takýto pulz za normálny a je potrebné zistiť príčinu.
Nepravidelný a vysoký pulz
Možno ste sa teraz vyľakali, pretože občas pocítite, akoby vám srdce „preskočilo“, akoby urobilo úder navyše či vynechalo. Takýto úder mimo pravidelného rytmu sa občas vyskytne aj u zdravých ľudí pri nadmernom pití čiernej kávy, fajčení alebo nadmernej konzumácii alkoholu. Úder mimo pravidelného rytmu však môže mať aj inú príčinu. Ak si chcete byť istí, navštívte svojho lekára, ktorý pomocou EKG bude zisťovať, či vaše srdce funguje správne.
Ak sa u vás ťažkosti opakujú pravidelne, môže vám odporučiť EKG Holter. Ide o vyšetrenie, kedy máte EKG monitorované počas 24 hodín alebo aj niekoľkých dní.
Vďaka tomuto prístroju váš lekár uvidí, kedy sa u vás nepravidelnosť objavuje, či je to v spánku, počas aktivity alebo pri psychickom strese. Dokáže tak lepšie vyhodnotiť možné príčiny, odporučiť alebo vykonať ďalšie doplňujúce vyšetrenia a nastaviť prípadnú liečbu.
Pomocou tohto vyšetrenia býva možné zachytiť aj záchvatovité arytmie – napríklad ak sa z ničoho nič objaví veľmi rýchly pulz, ktorý po niekoľkých minútach ustane a rýchlosť sa opäť dostane do normálu.
Nádych – výdych!
Okrem občasných úderov mimo pravidelného rytmu existujú aj iné prípady, kedy nepravidelný pulz ešte nemusí znamenať ochorenie. Pulz srdca sa môže meniť s nádychom a výdychom najmä u detí, mladých žien a dievčat. Pri nádychu sa pravidelná frekvencia pulzu zrýchli, pri výdychu spomalí. Je to normálne a nejde o žiadne ochorenie.
Ak sa však u vás z ničoho nič v pokoji objavujú záchvaty nepravidelného či vysokého pulzu bez zjavnej príčiny alebo zistíte, že máte pulz úplne nepravidelný stále, určite navštívte lekára.
Kedy môže byť nepravidelný pulz vážnym príznakom?
Nepravidelný pulz v pokoji môže byť príznakom fibrilácie predsiení.
Fibriláciu predsiení sprevádza riziko, že veľmi rýchle elektrické signály, ktoré spôsobujú nesprávnu funkciu srdca, sa vo vysokej miere začnú prenášať aj na komory. Môže sa tak stať, že komory začnú pulzovať veľmi rýchlo a nebudú stíhať naplniť sa krvou, ani ju v dostatočnom množstve vytlačiť. Celý organizmus sa tak dostane do veľmi nepriaznivej situácie, kedy srdce nezvláda uspokojovať jeho nároky.
Tento stav môže vyústiť až do náhleho srdcového zlyhávania, ktoré sa prejavujú sťaženým dýchaním, až „lapaním vzduchu“ silnými bolesťami na hrudníku, opuchami dolných končatín, kolapsom. Vtedy treba vždy zavolať rýchlu zdravotnú službu na číslo 112. Akútne srdcové zlyhanie je životu nebezpečné.
A čo s nízkym pulzom?
Ak nie ste zrovna športovci a pulz máte 40 za minútu, pociťujete závraty, únavu, často zabúdate, odpadávate, navštívte lekára. Ten vás pravdepodobne odošle na vyšetrenie k internistovi či kardiológovi.
Príčinou takéhoto stavu môže byť porucha elektrického „generátora“, ktorý sa nachádza v pravej srdcovej predsieni. Jeho narušenú funkciu vieme riešiť pomocou kardiostimulátora.
Ak zistíte, že s vaším pulzom nie je niečo v poriadku, obráťte sa na svojho obvodného lekára. Nepodceňujte nepravidelný pulz, neopodstatnene rýchly či pomalý pulz ani neprimeranú únavu, závraty, točenie hlavy.
Bez stanovenia diagnózy sa nepokúšajte o samoliečbu a ak vám lekár predpíše lieky, užívajte ich. Nezabudnite na pravidelný primeraný pohyb a pestrú, racionálnu stravu. Dôslednej liečte aj vysoký krvný tlak.
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/235710.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5240842/
Odborná garantka článku: