Potrebujem kardiostimulátor – čo ma čaká?

MUDr. Katarína Kosová | 27.11.2019
detail na ruku držiacu kardiostimulátor

Ak vás čaká zákrok, pri ktorom vám lekár implantuje kardiostimulátor, iste vás zaujíma, či vás tento „strojček na srdce“ bude v niečom obmedzovať.

Aký režim vás čaká po operácii? Budete môcť používať mobilný telefón? Akým vyšetreniam sa po operácii musíte vyhnúť?

Čo je to kardiostimulátor?

Kardiostimulátor zaistí to, aby vaše srdce bilo správne. Kým ste kardiostimulátor nepotrebovali, jeho úlohu plnil elektrický stimulátor na srdci, ktorý má každé zdravé srdce. Keďže však vo vašom prípade nefunguje tak, ako má, kardiostimulátor zastúpi jeho úlohu. Umožní vám vrátiť sa do života a nebude vás obmedzovať.

Ako vyzerá kardiostimulátor?

Samotný „strojček“ váži asi 25 gramov, prípadne menej. Nedáva sa priamo na srdce či do srdca. Vloží sa pod kožu blízko kľúčnej kosti.

Cez žilu sú priamo do srdca zavedené len elektródy, tenké odizolované drôtiky, ktoré sa so „strojčekom“ spájajú a prenášajú jeho impulzy do srdca. Taktiež však dokážu prenášať informácie v opačnom smere, zo srdca späť do prístroja. S týmito informáciami dokáže lekár pri pravidelných kontrolách pracovať a dobre nastaviť kardiostimulátor.

Ako prebieha operácia?

Implantácia, teda vpravenie kardiostimulátora a elektród na svoje miesto, je dnes bežnou operáciou. Trvá jednu až dve hodiny. Obyčajne vás  „neuspia“, ale lekári sa postarajú, aby vás nič nebolelo. Znecitlivia miesto operácie injekciou. Počas operácie budete teda pri vedomí.

pacient kontroluje svoj kardiostimulátor u doktorky na počítači

Zdroj foto: Adobestock.com

Čo vás čaká po operácii?

Po operácii sa nezľaknite, ak zbadáte v okolí kardiostimulátora modriny, mierny opuch a slabú bolesť. Sú normálne a časom zmiznú.

Sledujte však operačnú ranu. Ak sa objavia tieto príznaky, môžete mať infekciu:

  • sčervenenie
  • pocit horúcej rany
  • vyššia bolestivosť
  • väčšie opuchnutie
  • presakuje z nej tekutina

Nečakajte do najbližšej kontroly a vyhľadajte svojho lekára alebo lekárku.

Ako sa máte postarať o ranu?

Počas prvých dní udržujte ranu v suchu a nenavlhčujte ani ju, ani obväzy nad ňou. Hygienu okolitých oblastí vykonávajte opatrne pomocou špongie. Pokiaľ nie ste alergický/á na jód, ranu môžete potierať Betadine roztokom.

Stehy vám lekár odstráni približne po 10 dňoch od operácie, nesnažte sa vyberať si ich sami. Ranu nenatierajte masťami, krémami či pleťovými mliekami. Nepoužívajte ani zásypy.

Čo smiete a nesmiete robiť?

Prvých 10 dní nešoférujte. Počas prvých týždňov po operácii sa vyhnite prudkým pohybom, naťahovaniu ramena či dvíhaniu paže nahor, prípadne za chrbát. Nezabúdajte na to napríklad pri obliekaní či vyzliekaní. Pre pripomenutie týchto obmedzení môžete nosiť ruku v závese zo šatky. Nenechávajte ju však úplne nečinnú, postupne ju zaťažujte.

Počas prvých dvoch týždňov však nezdvíhajte predmety ťažšie ako 5 kg. Prvý mesiac nedvíhajte veci ťažšie ako 10 kg. Nehrajte tenis ani golf. Nenoste obtiahnutý odev počas prvého mesiaca od operácie, aby ste nedráždili pokožku nad prístrojom.

grafika kardiostimulátora v tele pacienta

Zdroj foto: Adobestock.com

Na čo si dať pozor aj neskôr po operácii?

Kedykoľvek po operácii, aj v neskoršom období, sa vyvarujte prudkých pohybov. Nezabudnite vždy upozorniť lekárov, že máte kardiostimulátor.

Je to dôležité, aby vás neposlali na vyšetrenia či zákroky, ktoré by vás mohli ohroziť. Takýmto vyšetrením je napríklad vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Po implantácii kardiostimulátora dostanete identifikačnú kartu, ktorú vždy noste so sebou k akémukoľvek lekárovi.

Nemôžete podstúpiť ani elektroliečbu. Ak ste zvárač, nemôžete zvárať elektrickým oblúkom. Ak ste športovec, vyhnite sa prílišnej fyzickej námahe. V tejto otázke sa podrobnejšie poraďte so svojím kardiológom.

Aby sa lekár uistil, že váš kardiostimulátor pracuje správne, budete podstupovať pravidelné kontroly. Lekár môže aj zmeniť nastavenia, aby prístroj „doladil” presne podľa vašich potrieb.

Po implantácii sa postupne budete vracať k svojmu bežnému životnému štýlu. Dbajte na odporúčania lekára. Svoj následný životný štýl by ste mali určite ozdraviť nefajčením, striedmosťou v požívaní alkoholu a obohatiť o dostatočnú, primeranú fyzickú aktivitu, dostatok zdravého spánku a pestrosť stravy.

Čo vám neškodí?

Nemusíte sa báť používať mikrovlnnú rúru. Tá nebude ohrozovať činnosť kardiostimulátora.

Mobilný telefón môžete používať, neumiestňujte ho však do tesnej blízkosti kardiostimulátora. Dbajte na dodržanie vzdialenosti aspoň 15 cm.

Telefonujte preto s priložením telefónu k tomu uchu, ktoré je na strane vzdialenejšej od kardiostimulátora.

Bez obáv môžete cestovať lietadlom alebo vlakom.

Zdroje:

https://www.suscch.eu/page.php?65

https://www.kardiochirurgie.cz/novinky/umite-pecovat-o-kardiostimulator-122

http://www.cardio.sk/moznosti-terapie/srdce/pristrojova-liecba-arytmii/starostlivost-o-pacienta-po-implantacii-ks

Odborná garantka článku:

MUDr. MICHAELA MACHÁČOVÁ

Všeobecná lekárka pre dospelých, viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

INFORMAČNÁ GRAFIKA

BROŽÚRA NA STIAHNUTIE