Za svoju liečbu pri fibrilácii predsiení ste zodpovední aj vy

MUDr. Katarína Kosová | 26.01.2020
muž si dáva tabletku a zapíja ju pohárom vody

Naozaj musím brať lieky kvôli fibrilácii predsiení? Načo mi je antikoagulačná liečba, keď sa cítim dobre a nič ma nebolí? Prečo nestačí vziať si tabletku, keď cítim búšenie srdca?

Pochybnosti a nedodržiavanie liečby vás môžu pripraviť o zdravie aj o život. Nenechávajte si svoje otázky pre seba, zverte sa svojmu lekárovi. Dozviete sa, prečo je pre vás liečba dôležitá aj vtedy, keď sa cítite dobre.

Načo mi je antikoagulačná liečba pri fibrilácii predsiení?

Ak trpíte fibriláciou predsiení, lekár vám môže predpísať tabletky na riedenie krvi. Nepredpisuje ich každému. Ak ich predpísal vám, mal na to vážny dôvod. Znamená to, že môžete kvôli fibrilácii predsiení a ďalším rizikám dostať napríklad cievnu mozgovú príhodu.

Pri fibrilácii predsiení krv netečie srdcom normálnym spôsobom. V predsieni tak môže vzniknúť krvná zrazenina. Ak sa odtrhne, krv ju unáša až do miesta, kde upchá niektorú cievu. Najčastejšie sa tak stane v mozgu a vznikne cievna mozgová príhoda.

Antikoagulačná liečba (tabletky na riedenie krvi alebo injekcie pod kožu na riedenie krvi) bráni vzniku zrazeniny. Môže vás zachrániť pred invaliditou či smrťou. Preto ak vám ju lekár predpísal, je pre vás veľmi dôležité ju užívať.

Lieky pri fibrilácii predsiení – kedy a aké?

Možno vás zaujíma, prečo vám jednoducho lekár nepredpíše tabletky, ktoré zastavia fibriláciu predsiení a vrátia srdce do normálneho rytmu. Je to preto, lebo fibrilácia predsiení je veľmi zložitou arytmiou a vzniká zvyčajne dlhodobo. Nie je možné liečiť ju jednoducho, hoci v určitých prípadoch ju vieme zvrátiť.

Tabletky na riedenie krvi môžete dostať spolu s ďalšími liekmi, ktoré majú spomaliť rýchlu činnosť srdca a riešiť samotnú fibriláciu. To však neznamená, že nepotrebujete aj lieky na riedenie krvi.

doktorka s úsmevom ukazuje výsledky svojmu pacientovi

Zdroj foto: Adobestock.com

Ako mám užívať lieky? Prečo mám brať tabletky na riedenie krvi, keď sa cítim dobre?

Fibrilácia predsiení nebolí a nemusíte ju vôbec cítiť. A už vôbec necítite, ak sa vám v srdci potichu tvorí nebezpečná zrazenina. Rozhodne však ucítite, kedy je neskoro. Je to vtedy, ak sa zrazenina odtrhne a skončíte v nemocnici s cievnou mozgovou príhodou alebo inými komplikáciami. V niektorých prípadoch nemusíte ani prežiť.

Je preto nevyhnutné, aby ste užívali lieky tak, ako vám ich predpísal lekár. Buďte vďační, že ich môžete užívať, kým sa ešte cítite dobre. Znamená to, že stále nie je neskoro a môžete komplikáciám zabrániť.

Lieky na riedenie krvi sú veľmi účinné a lekár vám vždy povie, ako ich máte užívať. Antikoagulačná liečba nie je ako lieky od bolesti, ktoré si dáte až keď máte ťažkosti. Je potrebné ju užívať dlhodobo.

V niektorých prípadoch sa antikoagulačná liečba podáva vo forme injekcií pod kožu. Lekár musí vždy zvažovať, ktorý typ je pre vás vhodný. Neváhajte sa pýtať, prečo vy beriete injekcie, keď sused užíva tabletky na riedenie krvi. Môže to byť napríklad kvôli ďalším ochoreniam, ktorými trpíte alebo kvôli plánovanej operácii.

Bojím sa nežiaducich účinkov. Ako sa im vyhnúť?

Je pravda, že každý liek môže mať svoje nežiaduce účinky. Je to rovnaké, ako vždy, keď sadnete do auta. Zakaždým sa môže stať, že auto havaruje. Aj tak auto využívame, pretože pri jeho opatrnom používaní znižujeme riziko havárie na minimum. Môžeme tak využiť jeho prednosti a nežiť v strachu z rizika.

Podobne pristupujte aj k predpísaným liekom. Kým však auto využívame pre svoje pohodlie, liekmi si chránime zdravie a bránime komplikáciám ochorení. Čo robiť, aby ste mohli využívať ich výhody a znížili riziko nežiaducich účinkov na minimum?

  • Vždy užívajte lieky tak, ako vám ich predpísal lekár. Svojvoľne ich nevysaďte ani nemeňte ich dávku.
  • Informujte sa o nežiaducich účinkoch. Ak sa u vás niektorý vyskytne, ihneď o tom informujte lekára a poraďte sa o ďalšom postupe.
  • Vždy si zistite, čo môžete pri užívaní lieku jesť a piť a či sa niektorým potravinám alebo nápojom musíte vyhnúť. Potrebné obmedzenia dodržiavajte, inak by váš liek mohol pôsobiť nedostatočne alebo príliš silno.
  • Dôsledne informujte svojho lekára o všetkých ostatných užívaných liekoch, aj voľnopredajných, o svojich chorobách a vyšetreniach, ktoré podstupujete alebo máte plánované. Zoznam užívaných liekov noste všade so sebou a nezabudnite doň napísať aj lieky, ktoré užívate občas či rôzne bylinky a voľnopredajné lieky. Obzvlášť dôležité je to pred plánovanou operáciou či podávaním akýchkoľvek ďalších liekov.
  • Ak sa chystáte na operáciu, dôsledne dodržte pokyny týkajúce sa vysadenia či úpravy liečby.Pri antikoagulačnej liečbe je to obzvlášť dôležité.
  • Ak sú potrebné častejšie odbery krvi, neignorujte ich. Lekár nimi sleduje, či liekov nemáte príliš málo alebo veľa.
  • Ak plánujete tehotenstvo alebo ste tehotná, vopred lekára upozornite.

Ak sa napriek všetkej opatrnosti u vás objavia nežiaduce účinky, upozornite lekára a dodržiavajte jeho odporúčania. Môže upraviť dávku liekov alebo liek vymeniť za iný. Niekedy je lepšie liečbu vám nanovo „nastaviť” v nemocnici, kde lekári dôkladne odsledujú, ako na nové lieky či dávky vaše telo reaguje.

mladá doktorka kontroluje tlak staršieho pacienta

Zdroj foto: Adobestock.com

Prečo mám chodiť na kontroly?

Kontroly sú dôležitou súčasťou liečby. Pomocou EKG a merania pulzu lekár vyhodnotí, či potrebujete tabletky na spomalenie pulzu. Meraním tlaku overí, či v dôsledku užívaných liekov nie je váš tlak príliš nízky, prípadne či nepotrebujete dodatočné  lieky na vysoký tlak.

Dôležitou súčasťou liečby je aj zdravý životný štýl. Sedenie na gauči, ľutovanie sa a užívanie čoraz väčšej hrste tabletiek nie je zrovna cieľom našich dní.

Pomôžte si preto aj sami – začnite sa pravidelne hýbať, dbajte na vyváženú pestrú stravu s dostatkom zeleniny a „z každého rožku trošku”. Vynechajte len potraviny, ktoré nemôžete užívať pri vašej liečbe, ak také sú.

Ak máte stresujúce zamestnanie, zvážte, či môžete žiť jednoduchšie, ale zdravšie. Vyhnite sa alkoholu, fajčeniu a iným drogám. Ak sa vám podarí priaznivo zmeniť životný štýl, možno vám lekár bude môcť dávku niektorých liekov znížiť.

Stanovte si jasné priority a úprimne si povedzte, na ktorej priečke máte svoje zdravie. Venujte mu čas, ktorý potrebuje.

Odborná garantka článku:

MUDr. MICHAELA MACHÁČOVÁ

Všeobecná lekárka pre dospelých, viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

INFORMAČNÁ GRAFIKA

BROŽÚRA NA STIAHNUTIE