Fibrilácia predsiení a cvičenie: Na čo dávať pozor pri športe?

MUDr. Katarína Kosová | 19.03.2020
muž behá na bežiacom páse

Cvičenie a pohyb majú nesporne dôležitý význam pre naše zdravie. Vďaka pravidelnej fyzickej záťaži môžeme predchádzať kardiovaskulárnym, metabolickým aj psychickým ochoreniam.

Ako veľmi však môžeme zaťažiť svoj organizmus, keď máme diagnostikovanú fibriláciu predsiení? Kedy nám cvičenie pomáha a kedy skôr ubližuje? Ako jednoducho zaradiť dostatok pohybu do nášho denného režimu? Kde začať?

Pripomeňme si, čo je fibrilácia predsiení

Fibrilácia predsiení je porucha srdcového rytmu, pri ktorej predsiene srdca pracujú nepravidelne, príliš rýchlo a neúčinne, bez toho, že by sa efektívne sťahovali. Krv v tejto časti srdca preto prúdi pomalšie, hromadí sa a má tendenciu zrážať sa.

Ak sa zrazenina odtrhne, spôsobí upchatie cievy. Najčastejšie sa upchá cieva v mozgu a vznikne cievna mozgová príhoda. Vzniku zrazenín bráni užívanie antikoagulačných liekov.

Prečo má zmysel cvičiť pri fibrilácii predsiení?

Vďaka pohybu si môžete udržať zdravú telesnú hmotnosť a tak uľahčíte prácu svojmu srdcu. Trénovaný organizmus dokáže dokonca zefektívniť činnosť srdca. Prejaví sa to spomalením srdcovej frekvencie. Vaše srdce bude vďaka cvičeniu pracovať pomalšie a účinnejšie.

Cvičenie znižuje aj krvný tlak. Vaše srdce tak nemusí pracovať proti vysokému odporu. Vďaka tomu sa menej namáha a dokáže účinnejšie pumpovať krv.

Fyzická záťaž, a obzvlášť pohyb vonku pôsobí blahodarne aj na psychiku. Nielen pri fibrilácii predsiení, ale aj pri inej chorobe treba dbať aj o svoje psychické zdravie, aby ste sa cítili dobre.

Je teda na vás, či budete len užívať lieky a dúfať, že budete čo najdlhšie zdraví. Alebo môžete pre seba aj aktívne niečo urobiť: upraviť si svoj životný štýl a zaradiť do denného režimu cvičenie, ktoré zdravo zaťaží vaše srdce.

starý pár s dvomi psami sa prechádza po pláži

Zdroj foto: Adobestock.com

Ako začať cvičiť, keď trpíte fibriláciou predsiení?

Majte na pamäti dôležitú zásadu: zaťažovať svoj organizmus postupne. Na námahu si totiž musí zvyknúť.

Namáhavé nárazové cvičenie vám môže skôr uškodiť. Začnite preto krátkymi 5- až 10-minútovými prechádzkami. Kráčajte pomaly. Ak pocítite točenie hlavy či malátnosť, zastavte sa a oddýchnite si.

Ak zvládate 10-minútové cvičenie (alebo prechádzku), pridávajte každý deň ďalších 5-10 minút. Pokračujte do dosiahnutia želanej kondície a fyzickej pohody.

Prechádzka svižným krokom 30 minút denne vám môže spríjemniť podvečer každého dňa. Ak máte radi plávanie či bicyklovanie, neváhajte ich postupne pridávať do svojho režimu týždňa.

Dbajte na vhodný odpočinok, nepreťažujte sa. Odpočinok slúži na zregenerovanie vášho tela. Telo naberie energiu a odbúrava odpadové produkty vzniknuté pri námahe. Takto sa ustália telesné funkcie.

Veľmi dôležitý je zdravý nočný spánok, pri ktorom sa regeneruje celé vaše telo. Nevyhnutný je aj pre správne fungovanie vašej psychiky, teda aby ste boli optimisticky naladení a cítili sa šťastne.

Ako správne cvičiť?

Najneskôr pol hodinu pred cvičením vypite dostatočné množstvo tekutín. Dbajte na strečing  a ponaťahujte si svaly, aby sa zohriali.

Môžete venovať 10 minút chôdzi, aby si vaše srdce privyklo na fyzickú aktivitu. Po takomto zahriatí môžete tempo zvýšiť alebo zaťažiť organizmus chôdzou do kopca.

Pri bicyklovaní zvoľte najprv ľahký prevod a postupne zvyšujte tempo aj záťaž. Ak užívate antikoagulanciá, čiže lieky na riedenie krvi, zvoľte radšej stacionárny bicykel, pretože pri bicyklovaní vonku môžete prísť k úrazu.

Ak vám je bližšie posilňovanie, zdvíhajte skôr ľahšie závažie. Bez zbytočného preťažovania tak posilníte svalstvo, aby neochabovalo.

mladý muž na bicykli

Zdroj foto: Adobestock.com

Ako môže vyzerať úvodné 10-minútové cvičenie?

Ako sme už spomínali, ideálna je chôdza vonku po bezpečnom teréne.

Ak chcete cvičiť vo vnútri, môžete si aktivitu rozdeliť: začnite 5-minútovým pozvoľným šliapaním na mieste. Zapojte celé telo, vtiahnite brucho, dbajte na držanie tela a zapojenie rúk do pohybu. Ak nebudete pociťovať závrat ani veľkú únavu, môžete zvýšiť tempo alebo pokračovať dvíhaním ľahkých závaží počas ďalších 5 minút.

Ak sa rozhodnete pre stacionárny bicykel, môžete druhú „päťminútovku” venovať bicyklovaniu.

Aké ťažkosti môžete pociťovať pri fibrilácii predsiení a fyzickej aktivite?

Ak trpíte fibriláciou predsiení, zrejme nevládzete tak ako predtým. Srdce neprečerpáva krv tak, ako by malo, a váš organizmus nedokáže podať vyšší výkon. Tento problém vás môže obmedzovať aj v snahe o zdravý životný štýl s dostatkom fyzickej aktivity.

Aké ťažkosti ešte môžete pociťovať počas fyzickej aktivity?

  • Búšenie srdca
  • Potenie
  • Dýchavičnosť
  • Točenie hlavy
  • Úzkosť
muž cvičí a naťahuje sa za chodidlami

Zdroj foto: Adobestock.com

Čomu sa vyhnúť a čo robiť, aby ste mohli cvičiť?

  1. Nezačnite náhle a intenzívne cvičiť. Na začiatku má byť ľahšia a kratšia fyzická záťaž.
  2. Ak užívate antikoagulačnú liečbu, vyhnite sa aktivitám s vysokým rizikom zranenia – napríklad lyžovanie, korčuľovanie či cyklistika vonku. Hrozí vám riziko ťažšieho krvácania pri poranení.
  3. Ak chcete doma posilňovať, nedvíhajte príliš ťažké závažia. Takáto námaha zaťažuje vaše srdce.
  4. Fyzickú aktivitu vyvážte vhodným odpočinkom. Nepospávajte viackrát cez deň, aby váš nočný spánok bol čo najkvalitnejší. Ak sa vám žiada popoludní zdriemnuť, doprajte si 30 minút spánku. Aj odpočinok vyvažujte fyzickou aktivitou, neposedávajte ani nepolihujte celý deň.
  5. Dbajte na dostatočný príjem tekutín, ktoré sa pri fyzickej aktivite strácajú vo zvýšenej miere. Naučte sa tiež správne dýchať. Ak cvičíte vo vnútri, miestnosť pred cvičením aj po ňom dôkladne vyvetrajte.
  6. Cvičte každý deň, ideálne v rovnakom čase. Rutina pomáha dodržiavať tréningový plán. Pravidelnosť je veľmi dôležitá, aby si srdce postupne zvykalo na fyzickú aktivitu.

Ak máte akékoľvek obavy alebo pochybnosti ohľadom cvičenia a športu, prekonzultujte to so svojím ošetrujúcim lekárom a osobným trénerom.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/atrial-fibrillation-exercise#exercises-to-avoid

https://www.webmd.com/heart-disease/atrial-fibrillation/exercises-heart-health

Infografika - Čo treba vedieť o pulze?

Odborná garantka článku:

MUDr. MICHAELA MACHÁČOVÁ

Všeobecná lekárka pre dospelých, viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

INFORMAČNÁ GRAFIKA

BROŽÚRA NA STIAHNUTIE