Kontrola tlaku krvi a srdcového rytmu

staršia pani si kontroluje tlak krvi

Pravidelné meranie krvného tlaku patrí k základným pilierom liečby fibrilácií predsiení. Zároveň je to účinná ochrana pred rizikovými udalosťami, ako infarkt myokardu alebo cievna mozgová príhoda. Domáce záznamy o vývoji krvného tlaku sú cennou informáciou pre lekára, aby mohol účinne ovplyvňovať vašu liečbu.

Počas dňa sa krvný tlak mení

Viete, kedy má človek najnižší tlak krvi? Obvykle tesne predtým, ako sa ráno zobudí. Obvykle vtedy, keď sa ráno zobudí. Naše telo totiž počas spánku utlmí srdcovú činnosť, spomalí tep srdca, aj činnosť mozgu je výrazne slabšia.

Toto sa však prudko zmení, keď ráno vstaneme z postele a začneme chodiť a konať. Zmena polohy spôsobí nárazový vzostup krvného tlaku. Práve preto dochádza k infarktom myokardu a cievnym mozgovým príhodám hlavne v ranných hodinách.

Najohrozenejšími sú ľudia s dlhodobo vysokým krvným tlakom, ľudia so srdcovými a cievnymi problémami, a pochopiteľne tí, ktorí už infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu prekonali. Nech už patríte ku ktorejkoľvek skupine, ráno si neplánujte náročnejšie úlohy a vyhnite sa zbytočným hádkam.

Meranie tlaku v domácom prostredí

Keď si nechávame merať krvný tlak vždy iba u lekára, nikdy nezískame dobrý prehľad o tom, ako sa náš tlak vyvíja počas dňa. Viaceré štúdie navyše preukázali, že mnohí pacienti majú u lekára vyššie hodnoty krvného tlaku, než je pre nich typické.

Dá sa to vysvetliť aj tým, že v zdravotníckom zariadení pociťujeme väčší stres, možno aj strach, a potom ide náš tlak „hore“. Z tohto dôvodu by sme si mali merať krvný tlak aj doma, ideálne 3-krát denne.

Vami namerané hodnoty majú pre lekára veľký význam. Napriek tomu vám zmeria krvný tlak zakaždým, keď prídete do jeho ordinácie.

Ráno, na obed, aj večer

Tlakomer by sme mali použiť 3-krát denne – krátko po zobudení, na obed a večer. Pre získavanie relevantných hodnôt je potrebné dodržiavať určité pravidlá. K meraniu pristupujeme vždy v rovnakú dennú dobu, 15 minút predtým zotrváme v pokojnej pozície v sede. Ak chceme dostať seriózny výsledok, najmenej hodinu pred meraním by sme nemali piť kávu, ani vykonávať fyzicky náročnejšiu prácu.

Detail na displej tlakomera, ktorým si v pozadí žena meria tlak

Digitálny tlakomer

Klasický tlakomer je pre niekoho príliš zložitý na používanie. Je pravda, že ak ho nepoužijeme správne, hodnoty krvného tlaku nebudú presné. Tento problém môžete vyriešiť kúpou digitálneho tlakomeru. Pri jeho použití ťažko urobíte nejakú chybu. Ďalšou výhodou je, že ho môžete používať kdekoľvek – na prechádzke, cestou do práce, na dovolenke.

Lekárne dnes ponúkajú širokú paletu digitálnych prístrojov na domáce meranie krvného tlaku. Pamätajte si, že presnejšie hodnoty dostaneme pri meraniach hore na paži, ako na zápästí. Digitálnemu prístroju dáva prednosť väčšina ľudí, hlavne pre jednoduchšiu obsluhu a vysokú presnosť.

Tlakomer, ktorý sleduje arytmiu

Keď chcete sledovať aj srdcový rytmus, môžete si vybrať digitálny tlakomer, ktorý zaznamenáva aj arytmiu. Takýto tlakomer sa väčšinou dá prepojiť s počítačom. Porozprávajte sa s lekárnikom, ktorý prístroj bude pre vás najlepší.

Holterovo monitorovanie

Oficiálny názov pre prístroj je „24-hodinové monitorovanie tlaku krvi“. Holter vytvára EKG záznam počas celého dňa, aj keď spíme. Pacient má na hrudníku monitorovacie elektródy, ktoré nepretržite snímajú signály srdca a uložia ich do pamäti.

Sledovaný by mal zapisovať každú svoju činnosť do papierového záznamníka. Počas vyšetrenia sa nemôže sprchovať ani kúpať, aby sa nezvlhčila žiadna súčiastka prístroja, nesmie používať ani mobilný telefón. Pri novších typoch je mobilný telefón povolený, rovnako práca s počítačom.

Po skončení 24-hodinového monitorovania pacient prichádza do zdravotníckeho zariadenia, kde mu prístroj naložili. Odovzdáva prenosný snímač i papierový záznamník. EKG záznam sa vyhodnocuje pomocou počítačového programu.

Detail na doktorovu ruku, držiaci srdcový monitor, ktorý visí pacientke na krku

Implantovateľný monitor srdca

Možnosť dlhodobého monitorovania srdcovej činnosti existuje už niekoľko rokov. Zariadenie je veľmi malé, pripomína kancelársku spinku, USB kľúč, či vrchnák od pera. Permanentný monitoring srdca je vhodný najmä pre pacientov, ktorí prekonali mozgovú príhodu, pričom nebola zistená žiadna príčina, resp. existuje podozrenie, že môžu mať fibriláciu predsiení.

Bežné domáce spotrebiče, vyšetrenie magnetickou rezonanciou, ani mobilné telefóny nemajú vplyv na presnosť merania.

Ako funguje implantovateľný monitor?

Keď pacient pociťuje ťažkosti, napr. problémy s dýchaním, búšenie srdca alebo arytmiu, priloží si na hruď ovládač, ktorý zaznamená činnosť srdca. Lekár záznam posúdi a vyhodnotí, či daný príznak súvisí so srdcovou arytmiou. Implantovaný monitor srdca automaticky zachytí aj arytmie, ktoré sa vyskytnú len párkrát do roka.

Ako mi implantujú monitor?

Zariadenie sa zavádza pod kožu, nad oblasť srdca, pomocou nastreľovacej striekačky. Zákrok trvá iba niekoľko minút, pacientovi ostáva nepatrný vpich. Miniatúrne zariadenie je slovenským pacientom k dispozícii od júla 2014. Monitorovacie systémy sú hradené zo zdravotného poistenia.

Hľadáte pre svojho blízkeho vkusný darček?

Digitálny tlakomer je skvelý nápad. Keď môžete človeku podarovať mobilný telefón, tak prečo nie niečo, čo mu môže zachrániť život?

Infografika - Čo treba vedieť o pulze?

 

INFORMAČNÁ GRAFIKA

BROŽÚRA NA STIAHNUTIE