Zdravé stravovanie

Detail na ženu držiacu nôž a krájajúcu paradajky. Okolo je ďalšia zelenina

Na tanieri leží vaše zdravie

Ak užívame zodpovedne lieky, denne sledujeme svoj krvný tlak a príkladne komunikujeme s ošetrujúcim lekárom, robíme nesmierne veľa pre udržanie optimálneho zdravia. Takéto správanie je zároveň dôkazom, že sme pochopili, čo je základom pre úspešnú terapiu.

Ibaže – ak neupravíme svoj stravovací režim, zostaneme stáť niekde na polceste. Darmo užívame lieky na zníženie zrážanlivosti krvi alebo arytmiu, keď súčasne prijímame jedlo, ktoré upcháva cievy a zahusťuje krv.

Účinnosť liekov jednoznačne znižujeme, keď sa stravujeme nezdravo. Ak si myslíte, že je oveľa ľahšie, užívať predpísané lieky, merať si tlak a pripomínať sa lekárovi, ako zmeniť svoje stravovanie, odpoveď znie – ÁNO. No pokiaľ si myslíte, že je také zložité, stravovať sa zdravo, a pritom chutne, odpoveď znie – NIE.

 

Ako jesť, čo máme radi?

Na vytvorenie zdravého jedálnička použite jednoduchú metódu. Najprv si na papier napíšte všetky potraviny, ktoré vám chutia, a potom zoznam odovzdajte odborníkovi. Ten škrtne všetky produkty, ktoré vám škodia.

Spoľahnite sa, že na zozname stále zostane dosť potravín, z ktorých sa dá vytvoriť pestrá a chutná strava. Mnoho ľudí robí veľkú chybu. Snažia sa jesť potraviny, ktoré im neprinášajú potešenie.

Nútiť sa do konzumácie jedál, ktoré vám nie sú „po chuti“, je nepríjemná úloha. Veď nie každý musí byť milovníkom morských živočíchov alebo netradičných druhov ovocia. Dôležitejšie je, aby sme sa tešili na každé jedlo dňa. Iba takto sa zo stolovania stane prirodzená súčasť liečby.

 

Babka sa usmieva pri spoločnom obede na ostatných členov rodiny, v ruke drží tanier s čučoriedkami a malinami

 

Obmedzte cukry, tuky a soli

Za nadváhou, či dokonca obezitou, väčšinou nájdeme nadmerný príjem tukov, cukrov a solí. Veľakrát ide o skrytú prítomnosť, napr. v polotovaroch, pečive alebo džúsoch. Čítajte na obaloch zloženie jednotlivých tovarov.

Stravujte sa predovšetkým doma, varte z čerstvých surovín. Jedlá zbytočne nedosáľajte – vychutnávajte si všetko také, ako to vytvorila príroda.

Uprednostňujte celozrnné obilniny a rastlinné oleje. Zeleninu a ovocie nakupujte od domácich pestovateľov.

Z mäsa voľte hydinu a ryby. Syry sú zdravé, ale nie tie slanšie. Minimalizujte príjem alkoholu a kávy. Ak sa nedokážete vyhnúť väčšej oslave, na druhý deň znížte príjem kalórií. Každý deň vypite aspoň 2 litre vody, no vyhýbajte sa minerálkam s vyšším obsahom sodíka.

Na Slovensku pôsobí veľké množstvo výživových poradcov. Informujte sa u iných pacientov so srdcovými chorobami, ktorí odborníci im reálne pomohli.

Prečo je varená zelenina lepšia ako surová?

V posledných rokoch sa vyrojilo niekoľko trendov, ktoré uprednostňujú surovú stravu pred stravou varenou. Zaujímavé sú pritom zistenia, že tepelnou úpravou dokážeme zo zeleniny získať viac antioxidantov, ako zo zeleniny surovej.

Antioxidanty vedia účinne bojovať s voľnými radikálmi. Ako vieme, tieto nebezpečné molekuly majú významný podiel nielen na vzniku rakoviny, ale aj srdcovo-cievnych chorôb.

 

Mladá žena nazerá do hrnca pri varení, pred sebou má nakrájané mäso a pripravenú zeleninu

 

Keď nám dobre trávi, ťažšie priberieme

Poruchy trávenia zažijeme s oveľa väčšou pravdepodobnosťou po zjedení surového jedla, ako po jedle varenom. Surové jedlo totiž ťažšie dôkladne požujeme, a tým sa zhoršuje aj trávenie.

Navyše, z varenej zeleniny dokážeme vyťažiť viac živín, ako zo zeleniny surovej. Napríklad z vareného špenátu získame až 5x viac železa, horčíka, vápnika a zinku, ako zo surových špenátových listov.

Diéty na chudnutie

Časté výkyvy hmotnosti, spôsobené opakovaným držaním redukčnej diéty, môžu byť pre náš zdravotný stav dokonca horšie než stála vyššia hmotnosť. Pri radikálnych diétach síce zhodíme pár kilogramov, väčšinou je to však na úkor vody a svalovej hmoty.

Pre trvalé zoštíhlenie v páse sa musíme zbaviť tuku. Keď už sa rozhodneme schudnúť, nikdy by to nemalo byť viac ako 0,5 kg za týždeň. Najnovšie štúdie tiež dokazujú, že ideálna hmotnosť sa vekom zvyšuje. Napríklad starší ľudia s mierne vyšším BMI sa dožívajú vyššieho veku, ako ich veľmi chudí rovesníci.

Vedci zároveň zistili, že u ľudí, ktorých strava je bohatá na mastné potraviny, je srdcovo- cievna choroba pravdepodobnejšia, ako u tých, ktorí sú obézni zo sacharidových jedál.

 

Staršia žena drží v jednej ruke lyžičku a v druhej kelímok s jogurtom

 

Pár dobrých tipov, ako nepribrať:

  • Jeme malé, dobre požuté sústa – nezaťažíme si žalúdok, bude nám lepšie tráviť, zjeme menšiu porciu.
  • Jeme vo vzpriamenej polohe – čiže nie v posteli, ani ležiac na gauči; môžeme jesť aj postojačky.
  • Večer nejeme ťažšie jedlá ani väčšie porcie – zaťažená pečeň spôsobuje nočný nepokoj a rannú únavu.
  • Jeme v rovnakom čase, podobné porcie – pravidelnosť a striedmosť v stravovaní je najlepšou zárukou nepriberania.
  • Pijeme málo alkoholu – obsahuje veľa kalórií, podporuje chuť do jedla, utlmuje chuťové poháriky.
  • Naučme sa piť kávu bez cukru. Káva stimuluje činnosť mozgu, v menších množstvách neškodí srdcu.

INFORMAČNÁ GRAFIKA

BROŽÚRA NA STIAHNUTIE