Zmena životného štýlu

žena fajčiaca cigaretu

Nefajčite a hýbte sa

Nefajčite a doprajte si aspoň 30 minút telesnej aktivity denne. Hýbať by ste sa mali každý deň, ale pridajte do svojho týždenného plánu cvičenie v strednej intenzite – aspoň 2 -3 týždenne.

 

Ako sa správne hýbať?

Po raňajkách si urobte malú prechádzku. Namiesto výťahu vždy voľte schody. Samozrejme, nenaložte si naraz 10 poschodí. Poobede alebo podvečer si zacvičte 2030 minút. Snažte sa dosiahnuť úroveň, pri ktorej rýchlo dýchate, ale stále dokážete hovoriť.

V prípade, že nemáte súvislú polhodinku na cvičebnú zostavu, alebo ste dlhšie necvičili a neoplývate veľkou kondíciou, aktivitu si môžete rozdeliť do kratších blokov. Aj 5 -10 minútové cvičenie má zmysel, pokiaľ ho zopakujete niekoľkokrát za deň.

 

Ako sa zdravo stravovať?

Ak chcete naozaj zapracovať na svojom krvnom tlaku, prvoradou úlohou je zníženie objemu soli v strave. Maximálne by ste mali skonzumovať 1 500 mg soli, čo je približne polovica čajovej lyžičky.

Vyvarujte sa hamburgerom, tučným a slaným syrom, či zmrzline. Denne by ste mali zjesť 45 porcií ovocia a zeleniny, niekoľko porcií celozrnných výrobkov a nízkotučných mliečnych výrobkov, 23-krát týždenne ryby.

Nadváha a obezita výrazne zvyšujú riziko fibrilácie predsiení. Ak máte BMI 25 alebo menej, všetko je v poriadku. Vyššie hodnoty už berte ako výstražný prst.

 

Pozor na alkohol!

Napriek tomu, že malé množstvo alkoholu sa často odporúča na podporu srdca a ciev, vy buďte opatrní. Už 2 alkoholické nápoje denne prudko zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody. Tvrdému alkoholu sa celkom vyhýbajte!

INFORMAČNÁ GRAFIKA

BROŽÚRA NA STIAHNUTIE