Najčastejšie otázky o fibrilácii predsiení
Fibrilácia predsiení je najčastejšou trvalou arytmiou. Ak ňou trpíte, nie ste sami. Zároveň môžete mať nezodpovedané otázky vrátane tých najzákladnejších. Aké sú najčastejšie z nich?
Čo je fibrilácia predsiení? Aké má fibrilácia predsiení riziká?
Fibrilácia predsiení je stav, keď vaše srdce nepracuje správne. Elektrický impulz, ktorý srdce vytvára, sa nešíri správne. Srdce sa pri fibrilácii chveje namiesto toho, aby sa riadne stláčalo a uvoľňovalo. Pumpovanie krvi nie je také účinné. Krv stagnuje vo vnútri srdca a môže vznikať krvná zrazenina. Ak sa uvoľní, upchá ktorúkoľvek cievu v tele. Najčastejšie v mozgu – tak vznikne cievna mozgová príhoda.
Riziko fibrilácie predsiení je aj vo vyčerpávaní srdca. Ak fibriláciu neodhalíme a neliečime, môžete trpieť príliš rýchlou činnosťou srdca, srdce sa neúmerne vyčerpáva a môže zlyhávať.
Ako sa prejavuje fibrilácia predsiení?
U mnohých ľudí sa neprejaví vôbec. Príznaky fibrilácie predsiení nemusíte cítiť. Neznamená to, že pre vás nie je fibrilácia nebezpečná. Ak sa prejavuje, môžete cítiť nasledovné príznaky:
- Búšenie srdca
- Náhla únava – zrazu nevládzete to, čo dovtedy
- Odpadávanie
- Bolesti na hrudníku
- Poruchy spánku
- Závraty
Niekedy si všimnete nepravidelný alebo príliš rýchly pulz v pokoji. Zistíte ho aj pri bežnom meraní tlaku na elektronickom tlakomere. Nepravidelný alebo príliš rýchly pulz v pokoji treba vyšetriť.
Čo spúšťa fibriláciu predsiení?
Fibrilácia predsiení je v podstate civilizačná choroba. Podmienky na vznik fibrilácie si zvyčajne vytvárame niekoľko rokov predtým, ako vznikne. Ak sú v srdci podmienky na vznik fibrilácie, posledný spúšťač môže byť napríklad nadmerná nárazová konzumácia alkoholu, náhle zvýšenie krvného tlaku, horúčka, užitie drog, niektorých liekov, kofeín či porucha štítnej žľazy. K vzniku fibrilácie sú náchylnejší obézni ľudia, cukrovkári, ľudia s vysokým krvným tlakom či vrodenými poruchami srdca.
Ktoré voľnopredajné lieky môžu spustiť fibriláciu predsiení? Môžu fibriláciu predsiení vyvolať bylinky?
Záchvat fibrilácie predsiení môžu spustiť aj niektoré voľnopredajné lieky. Najmä ak ich užívate v nadmernom množstve alebo príliš dlho. Ide najmä o lieky, ktoré pôsobia podobne ako adrenalín. Bývajú v liekoch proti nachladnutiu a prípravkoch na uvoľnenie upchatého nosa. Uškodiť vám môžu aj rôzne pochybné prípravky z internetu, napríklad na chudnutie. Bylinný čaj alebo prípravky obsahujúce chvojník čínsky pre vás tiež nie sú bezpečné. Táto čínska bylina obsahuje látku podobnú adrenalínu.
Káva a fibrilácia predsiení – je to problém?
Príliš veľké množstvo kávy alebo kofeínu v energetických nápojoch robí problémy aj mnohým zdravým ľuďom. U niektorých môže spúšťať fibriláciu predsiení. Ak trpíte fibriláciou predsiení, s kávou to nepreháňajte. Ak káve nemôžete odolať, doprajte si jednu-dve šálky nie príliš silnej kávy. Dajte si pozor aj na lieky proti bolesti, ktoré obsahujú aj kofeín. Rovnako býva kofeín v horúcich nápojoch obľúbených pri prechladnutí a chrípke.
Ako sa zisťuje fibrilácia predsiení?
Diagnostika fibrilácie predsiení spočíva najmä v natočení EKG. Pri tomto nebolestivom vyšetrení vám lekár na hrudník a končatiny umiestni elektródy, ktoré zachytávajú elektrickú činnosť srdca. Výsledkom je nakreslená krivka typického tvaru. Pri fibrilácii je činnosť predsiení nepravidelná a chaotická. Fibrilácia predsiení na EKG sa prejaví nepravidelnými malými vlnkami rôzneho tvaru nasledovanými klasickým komplexom QRS a vlnou T. Chýba pravidelná vlna P, ktorá za normálnych okolností predchádza QRS komplex.
Môžem fibriláciu predsiení zastaviť doma?
Neexistuje spoľahlivý recept, ako v domácich podmienkach zastaviť fibriláciu predsiení. Ak máte príznaky fibrilácie, navštívte lekára, aby mohol zhotoviť EKG a potvrdiť diagnózu. Zastavenie fibrilácie predsiení a navodenie normálneho – sínusového – rytmu patrí do rúk lekára. Bude sa snažiť urobiť to pomocou liekov alebo vás odporučí na EKV – elektrickú kardioverziu. Môže vám navrhnúť aj operáciu.
Čo je elektrická kardioverzia pri fibrilácii predsiení?
Elektrická kardioverzia (EKV) je zákrok, pri ktorom lekár vyšle do srdca presne načasovaný elektrický výboj s cieľom nastoliť normálny rytmus srdca. Pri kardioverzii budete v krátkodobej anestézii, zákrok preto ho nebudete cítiť ani si ho pamätať.
Kedy mi lekár odporučí EKV pri fibrilácii predsiení?
Lekár zváži, či ste vhodným adeptom na EKV. Musíte splniť viacero kritérií, napríklad vaša predsieň nemôže byť príliš rozšírená. Zákroku musí predchádzať určité obdobie, keď musíte užívať antikoagulačnú liečbu. Zákrok je pre vás vhodný, ak máte do 60 rokov, ak fibrilácia trvá menej ako 1 rok, nemáte štrukturálne poškodenie srdca, prípadne je známy spúšťač fibrilácie – napríklad choroba štítnej žľazy. Ak sa zistí spúšťač, je nevyhnutné ho odstrániť.
Ak nemôžem ísť na elektrickú kardioverziu, ako ma lekár bude liečiť?
Lekár vám odporučí dlhodobú antikoagulačnú liečbu, aby znížil riziko vzniku zrazeniny. Zároveň vám dá lieky, ktoré ovplyvnia prevod elektrickými dráhami v srdci tak, aby vaše srdce nebilo príliš rýchlo a nevyčerpávalo sa. Niektorým, najmä mladším pacientom lekár môže odporučiť operáciu, pri ktorej sa pretnú dráhy vedúce abnormálny elektrický signál.
Budem mať fibriláciu predsiení stále – až do smrti?
Niekedy sa podarí fibriláciu zvrátiť liekmi alebo pomocou EKV, a to aj opakovane. Často sa ale stáva, že sa vráti – na kratší alebo dlhší čas. U niekoho vznikajú niekoľkominútové až niekoľkodňové záchvaty fibrilácie predsiení, u iného je fibrilácia trvalá. Pre niektorých pacientov je riešením operácia.
Môžem športovať, ak mám fibriláciu predsiení?
Nemali by ste športovať či cvičiť príliš intenzívne. Váš lekár posúdi, či máte nejaké pridružené poruchy srdca a akú úroveň námahy môžete bez ťažkostí tolerovať. Ak to s námahou preženiete, vaše srdce môže biť príliš rýchlo a prejavia sa niektoré, dovtedy skryté poruchy: napríklad vám príliš klesne tlak, srdce môže začať zlyhávať a môžete upadnúť do bezvedomia.
Pre športovanie je dôležité, aby vaše srdce už v pokoji nebilo príliš rýchlo. Ak sa u vás dlhodobo darí udržiavať normálnu srdcovú frekvenciu, je návrat k bežnej fyzickej aktivite zvyčajne možný. Veľa vám napovedia samotné reakcie vášho tela. Ak sa veľmi zadýchavate alebo nevládzete, neprepínajte svoje sily.
Môžem zomrieť na fibriláciu predsiení?
Riziko smrti pri fibrilácii predsiení zvyčajne nie je okamžité, ako napríklad pri infarkte. Fibrilácia predsiení je vážnym ochorením, ktoré je nebezpečné svojimi následkami. Najmä možnou cievnou mozgovou príhodou, ak vo vnútri srdca vzniká zrazenina a tá sa odtrhne a vycestuje do ciev. Ďalším rizikom je preťažovanie srdca, ktoré sa rýchlejšie vyčerpáva a môže zlyhávať.
Dá sa fibrilácia predsiení vyliečiť operáciou?
Operácia, tzv. katetrizačná ablácia, vám môže výrazne pomôcť. Ak sa podarí vďaka nej fibriláciu zastaviť a nastoliť normálny rytmus srdca, zlepší sa aj fyzický stav vášho srdca. Aj tu je riziko opätovného vzniku fibrilácie predsiení. Zodpovedá zhruba 7 % v najbližších 5 rokoch od operácie, ale existujú už aj novšie operačné metódy. Recidíva postihne častejšie ľudí s pridruženými chorobami, napríklad obezitou, cukrovkou, vysokým krvným tlakom alebo spánkovým apnoe.
Aký je život s fibriláciou predsiení? Budem mať nejaké obmedzenia?
Fibrilácia predsiení často znamená dlhodobé, niekedy doživotné užívanie liekov proti zrážaniu krvi. Z toho vyplývajú aj obmedzenia. Pri niektorých liekoch je potrebné dávať si pozor na stravu. Musíte si dávať pozor na prípadné úrazy. Nie sú pre vás vhodné športy, pri ktorých sa môžete ľahko poraniť. Vaše srdce, ak fibriluje, nemusí tolerovať námahu, na ktorú ste boli zvyknutí.
Sex a fibrilácia predsiení – môžem žiť ako predtým?
V otázke sexuálneho života sa nemusíte kvôli fibrilácii predsiení obávať náhleho úmrtia pri pohlavnom styku. Fibrilácia predsiení nie je infarkt. Nadmerne fyzicky vyčerpávajúce výkony ale nemusíte zvládať. Platí to, čo pri obmedzeniach súvisiacich s fyzickou aktivitou. Sami budete vidieť, či vás fibrilácia predsiení obmedzuje fyzicky, a ak áno, skúste to vysvetliť partnerovi/partnerke, aby boli fyzicky aktívnejší oni.
Môžem šoférovať, ak mám fibriláciu predsiení?
Mnoho ľudí s fibriláciou predsiení môže bez problémov šoférovať. Veľa však závisí od toho, ako fibriláciu znášate. Ak sa vám stáva, že odpadnete, začne sa vám točiť hlava alebo máte ťažkosti s dýchaním, prestaňte šoférovať. Ak pociťujete tieto príznaky za volantom, vždy núdzovo zastavte na krajnici a zapnite si núdzové smerovky. Počkajte, kým príznaky zmiznú. Ak sa vám to stáva často, radšej sa šoférovania vzdajte. Aby ste o život nepripravili seba alebo druhých ľudí.
Zdroje:
http://www.tvojesrdce.sk/article/91–liecba-fibrilacie-predsieni
https://uihc.org/health-topics/atrial-fibrillation-frequently-asked-questions
https://a-fib.com/faqs-newly-diagnosed-a-fib-10-driving/
Odborná garantka článku: