Čo môžem a nemôžem jesť, ak užívam antikoagulačnú liečbu?

MUDr. Katarína Kosová | 06.11.2020
grafické znázornenie krvnej zrazeniny

Ak vám lekár predpísal antikoagulačnú liečbu (lieky na riedenie krvi), môžu sa s tým spájať obmedzenia týkajúce sa stravy. Je dôležité, aké lieky konkrétne užívate – či sú to tabletky (a aké) alebo injekcie. Čo nejesť, ak užívate warfarín? Ako má vyzerať diéta pri antikoagulačnej liečbe? Čo nahradí warfarín?

 

Čo sú antikoagulanciá?

Antikoagulanciá sa ľudovo nazývajú lieky na riedenie krvi. V skutočnosti ide o lieky, ktoré neznižujú hustotu krvi, ale spomaľujú jej zrážanie. Cieľom je zabrániť nevhodnému zrážaniu vo vnútri ciev alebo srdca. Výsledkom takéhoto nevhodného zrážania býva embólia – odtrhnutie krvnej zrazeniny a následné upchatie akejkoľvek tepny, napríklad v pľúcach či mozgu, alebo trombóza – upchatie žily, najčastejšie v dolných končatinách.

Antikoagulanciá bránia týmto vážnym komplikáciám. Užívajú ich preto napríklad ľudia s fibriláciou predsiení alebo opakovanými trombózami. 

 

Druhy antikoagulačnej liečby

Ak vám lekár predpísal antikoagulačnú liečbu, vyberie pre vás najvhodnejší liek. 

Niekedy je potrebné, aby ste si pichali injekcie LMWH – nízkomolekulových heparínov. Nemusíte sa báť, ihla je veľmi tenká a vďaka jednoduchej technike určite zvládnete aplikáciu aj sami. Lekár alebo sestra vás naučia pichať si injekcie do brucha alebo iných miest, kde máte dostatok podkožného tuku, pretože liek sa pichá práve do tukového tkaniva.

Druhou možnosťou sú tabletky. Najčastejšie lekári volia warfarín (pôsobí proti vitamínu K), ale do popredia sa čoraz viac dostávajú aj priame antikoagulanciá (NOAK). 

Rozhodnutie, či budete užívať tabletky alebo injekcie (alebo na nejaký čas oboje), závisí od viacerých okolností, pretože každá liečba má svoje výhody aj nevýhody. 

 

Čo sú LMWH?

Ide o skupinu nízkomolekulových heparínov, ktoré podávame injekciou do podkožia, spravidla raz denne, niekedy dvakrát – podľa konkrétneho prípravku. LMWH blokujú niektoré zrážacie faktory, ktoré tak nemôžu pôsobiť. Bez správneho množstva a funkcie zrážacích faktorov sa krv pomalšie zráža.

Nevýhodou LMWH je ich podávanie vo forme injekcií pod kožu, čo na vás môže pôsobiť odstrašujúco. V skutočnosti je to veľmi jednoduché a rýchlo sa naučíte, ako si pichať injekcie do brucha či inde, kde máte podkožný tuk v dostatočnom množstve.

Výhodou je, že na rozdiel od warfarínu (v tabletkách), váš jedálny lístok neovplyvní antikoagulačný účinok týchto liekov.

detail na ženské ruky držiace tabletky

Zdroj foto: Depositphotos.com

 

Čo je warfarín?

Warfarín je široko využívaný liek proti zrážaniu krvi. Užíva sa v tabletkách. Blokuje vitamín K a tým aj tvorbu niektorých zrážacích faktorov v pečeni. Bez nich sa krv horšie zráža. 

Účinok warfarínu lekári zisťujú z odberov krvi meraním INR. Táto hodnota súvisí so zrážanlivosťou krvi a u ľudí užívajúcich warfarín sa má držať v rozmedzí 2 – 3,5. 

Zaujímavosťou warfarínu je, že jeho dávky treba pre vás nastaviť individuálne, pretože nezávisia od telesnej hmotnosti. Lekár vám spočiatku dá nižšiu dávku a bude kontrolovať INR, aby bolo v správnych hodnotách. Podľa výsledkov bude liečbu upravovať, ak je to potrebné.

Výhodou warfarínu je možnosť zablokovať jeho účinok vitamínom K, ak sa u vás objaví krvácanie alebo musíte podstúpiť náhlu operáciu. 

Aby warfarín „fungoval“ tak, ako má, musíte mu prispôsobiť svoj jedálny lístok. 

 

Ako vyzerá diéta pri užívaní warfarínu? 

Potraviny s vysokým obsahom vitamínu K môžu spôsobiť, že warfarín účinkuje nedostatočne. Prejaví sa to zníženou hodnotou INR vo vašej krvi. Riziko vytvorenia zrazeniny vo vašich cievach či srdci vtedy stúpa.

Sú aj potraviny, ktoré, naopak, účinok warfarínu a tým aj riziko krvácania zvyšujú. Hodnota INR sa vtedy zvyšuje.

Kľúčové je, aby ste neobmedzili celkový príjem zeleniny vo svojom jedálnom lístku. Neprestávajte jesť ani tie potraviny, ktoré obsahujú viac vitamínu K, ale s mierou. Ak si napríklad dáte vianočnú kapustnicu, zvyšné dni v týždni už jedzte len zeleninu s nižším obsahom vitamínu K. Zachovajte pestrosť svojej stravy a neochudobňujte sa o dôležitú vlákninu prítomnú v zelenine. Lekár vám podľa hodnoty INR upraví dávku warfarínu.

zelená zelenina

Zdroj foto: Adobestock.com

 

Warfarín – čo nejesť?

V zásade nevadí, ak si dáte malé množstvo potraviny bohatej na vitamín K. Dôležité je, aby ste potraviny s vysokým obsahom vitamínu K nejedli vo veľkom.

Nebezpečné sú výkyvy v príjme vitamínu K, preto nerobte dramatické zmeny jedálneho lístka. 

Ktoré potraviny nejesť pri užívaní warfarínu? Je to napríklad listová a iná zelenina, napr.:

  • špenát
  • kel 
  • kapusta
  • horčica
  • špargľa
  • brokolica
  • šalát 

Najviac vitamínu K obsahujú kel, kapusta, šalát a brokolica. Pozor si dajte aj na cesnak alebo viaceré bylinky. Vyhnite sa zelenému čaju.

Riziko krvácania môže zvyšovať napríklad brusnicový džús. Vyšší sklon ku krvácaniu pri užívaní warfarínu máte pri horúčke, hladovaní či náhlej zmene v stravovaní, brušnej viróze alebo otrave jedlom.

Ak užívate warfarín, pred užívaním akýchkoľvek ďalších liekov – aj hormonálnej antikoncepcie alebo voľnopredajných liekov, vitamínov či byliniek – sa poraďte so svojím lekárom. Na účinok warfarínu vplýva napríklad užívanie antibiotík alebo probiotík, iných liekov ovplyvňujúcich zrážanlivosť krvi (aspirín, ibuprofén), vitamínu K v kvapkách, ginkga biloba či ľubovníka bodkovaného.

detail na uvarené zemiaky

Zdroj foto: Adobestock.com

 

Warfarín – čo môžem jesť?

Bez obáv môžete konzumovať napríklad mrkvu, petržlen (nie vňať), uhorky, papriky, zemiaky či šampiňóny. Ovocie môžete jesť okrem manga, kivi, ostružín, malín a sušených sliviek. 

Obsah vitamínu K v strukovinách je rôzny, preto je dôležité, aby ste konzumovali stabilné množstvo, aby príjem strukovín v strave výrazne nekolísal.

Obsah vitamínu K kolíše v rôznych druhoch mäsa, preto je namieste jeho príjem obmedziť. Vysoký obsah vitamínu K obsahuje pečeň, tej sa vyhnite. Aj vajíčka obsahujú vitamín K. 

Z olejov uprednostnite slnečnicový a repkový olej pred sójovým či olivovým. Dôležité je aj celkové množstvo, ktoré skonzumujete. 

Pečivo je bezpečné, nemusíte sa jeho príjmu obávať. Neskĺznite do jednotvárnej stravy založenej na pečive, pre vaše zdravie je dôležitá pestrosť stravy.

 

Warfarín a alkohol

Pri užívaní liekov nie je vhodné piť alkohol. Platí to aj pre warfarín. 

Ak chcete napriek tomu konzumovať alkoholické nápoje, neopíjajte sa a pite len s mierou, najviac 1 alkoholický drink denne (poldeci tuhého alkoholu alebo pol litra piva alebo pohár vína).

Alkohol môže zhoršovať stav vašej pečene. Chorá pečeň tvorí menej zrážacích faktorov a vzniká sklon ku krvácaniu.

 

Warfarín a káva

Káva obsahuje len malé množstvo vitamínu K, v malom a strednom množstve ju môžete piť, ale opäť platí, že jej príjem by mal byť stabilný, bez veľkých výkyvov. 

Sú popísané prípady, keď účinok warfarínu klesol pri pití veľkého množstva kávy, išlo až o 2 l denne. 

 

Existuje náhrada warfarínu?

Ak sa lekárovi dlhšie nedarí nastaviť vás na liečbu warfarínom, prípadne ste naň alergickí či v niektorých ďalších prípadoch, tak vám lekár môže predpísať iné tabletky na zrážanie krvi – NOAK, priame antikoagulanciá. Neúčinkujú na tvorbu vitamínu K, ale priamo na zrážacie faktory. 

Preto sa s užívaním nových antikoagulancií nespájajú obmedzenia týkajúce sa stravy tak ako pri warfaríne. 

 

Autorka: Katarína Kosová

 

Zdroje:

https://www.nhs.uk/conditions/anticoagulants/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/thrombophlebitis/expert-answers/warfarin/faq-20058443

http://www.srdickari.cz/wp-content/uploads/2017/02/dieta-p%C5%99i-antikoagula%C4%8Dn%C3%AD-le%C4%8Db%C4%9B.pdf

https://www.fzv.cz/dieta-pri-antikoagulacni-lecbe/

Odborná garantka článku:

MUDr. MICHAELA MACHÁČOVÁ

Všeobecná lekárka pre dospelých, viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

INFORMAČNÁ GRAFIKA

BROŽÚRA NA STIAHNUTIE