Mozgová príhoda ako následok neliečenej fibrilácie predsiení

MUDr. Katarína Kosová | 14.05.2020
mladá žena sa opiera o stenu a drží za bolestivú hlavu

(Zdroj foto: Adobestock.com)

Keď sa niečo deje v srdci, dôsledky sa môžu prejaviť kdekoľvek v našom tele. Hoci náš mozog a cievna mozgová príhoda, ľudovo „porážka” zdanlivo nesúvisia so srdcom, opak je pravdou.

Čo je cievna mozgová príhoda? Prečo musíme konať rýchlo? Aké má mozgová príhoda príznaky? Prečo musíme liečiť fibriláciu predsiení, hoci nebolí a niektorých ľudí ani veľmi neobmedzuje? Ako vám môže zachrániť život preventívna prehliadka?

Ako súvisia náhla cievna mozgová príhoda a fibrilácia predsiení?

Keď sa o svoje srdce nestaráme, môžu nastať vážne problémy.

Fibrilácia predsiení je najčastejšou trvalou srdcovou arytmiou. Dá sa s ňou žiť, no môže mať aj smrteľné následky. Krv kvôli chveniu predsiení neprúdi tak, ako by mala, a stagnuje vo vnútri predsiene.

Je to podobné, ako keby ste mali v balóne vodu a stláčaním ju vypudzovali. Ak balón poriadne nestlačíte a budete len triasť jeho stenami, voda sa vo vnútri bude víriť a v balóne sa budú usádzať nečistoty. V našom tele neprúdi voda, ale krv, ktorá obsahuje živé bunky. Pri stagnácii krvi sa vytvára zrazenina, ktorá sa pri uvoľnení zo srdca dostáva do ciev.

Aby sme týmto následkom zabránili, musíte pri fibrilácii predsiení užívať lieky na riedenie krvi.

Mozgová príhoda – čo to je? Príznaky mozgovej príhody.

Hoci pri uvoľnení zrazeniny zo srdcovej predsiene sa môže upchať cieva  teoreticky kdekoľvek v tele, v dôsledku anatomických pomerov sa tak najčastejšie stáva v mozgu a vzniká náhla cievna mozgová príhoda.

Príčinou cievnej mozgovej príhody nemusí byť len upchatá cieva. Niekedy ju spôsobuje krvácanie do mozgu. V tom prípade sa objavuje najmä pri vysokom krvnom tlaku alebo vrodených anomáliách ciev.

starší pán sa drží za srdce a doktorka mu ukazuje jeho výsledky

Zdroj foto: Adobestock.com

Aké má príznaky mozgová príhoda?

  • Ochabnutie tváre, ruky či nohy. Náhle sa môže objaviť paralýza, typicky na jednej strane tela. Prejavuje sa napríklad ovisnutím ústneho kútika, neschopnosťou zdvihnúť oba ústne kútiky pri úsmeve, privretím očného viečka, slabosťou ruky či neschopnosťou postaviť sa pre slabosť nohy.
  • Ťažkosti s rozprávaním či porozumením reči. Pri mozgovej príhode bývajú ľudia často zmätení, rozprávajú nezrozumiteľne či očividne nerozumejú, čo im hovoríte.
  • Môžu sa objaviť príznaky zhoršeného zraku – rozmazané, dvojité či zatemnené videnie.
  • Na mozgovú príhodu môže niekedy upozorniť silná, náhla bolesť hlavy spojená s vracaním, zmätenosťou či závratmi.
  • Ťažkosti s chôdzou a poruchy rovnováhy a koordinácie pohybov.

Stáva sa, že príznaky po chvíli ustúpia a zdá sa, že sa nič nestalo. Aj v takomto prípade však zaistite chorému lekárske ošetrenie. Môže ísť o prechodné nedokrvenie mozgu, od ktorého je len krôčik k mozgovej príhode. Včasnou liečbou možno toto riziko znížiť.

Čo robiť pri podozrení na mozgovú príhodu?

Musíme konať rýchlo. Rýchlo v angličtine povieme FAST. A od tohto slova je odvodené aj orientačné vyšetrenie pri mozgovej príhode:

  1. Face (tvár): Požiadajte chorého, aby sa usmial. Je úsmev symetrický alebo sa jedna strana tváre nepohybuje tak ako druhá?
  2. Arms (horné končatiny): Požiadajte chorého, aby zdvihol obe ruky a udržal ich v predpažení. Dokáže zdvihnúť obe a udrží ich alebo niektorá z nich mimovoľne klesá?
  3. Speech (reč): Požiadajte chorého, aby po vás zopakoval jednoduchú vetu. Rozpráva normálne alebo mu sťažka rozumieť?
  4. Time: Poznačte si čas, kedy tieto príznaky vznikli.

Ak máte podozrenie na mozgovú príhodu bezodkladne volajte 112 a popíšte ťažkosti, aby lekári vedeli pripraviť všetko potrebné.

Mozgová príhoda následky

Príznaky, ako aj následky veľmi záležia od toho, ktorá časť mozgu je zasiahnutá nedokrvením.

Náš mozog je ako úrad rozdelený na divízie a je dôležité, ktorá divízia je postihnutá poruchou. Ak je narušená správa rečového centra, prejaví sa ťažkosťami s rozprávaním. Ak nefunguje správa pre porozumenie reči, chorý nedokáže rozumieť, čo mu hovoríte.

Ak je mozgová príhoda rozsiahla, zasiahne viacero oblastí a stav môže byť veľmi ťažký. Veľmi veľa závisí od skorého lekárskeho zásahu.

Z čulého inteligentného človeka môže byť o pár minút plienkovaný mĺkvy pacient s nič nehovoriacim pohľadom. Takáto zmena je obrovským zásahom nielen do života samotného pacienta, ale veľmi zle vplýva aj na všetkých jeho blízkych.

mladá žena sa rehabilituje po mozgovej príhode

Zdroj foto: Adobestock.com

Rekonvalescencia po mozgovej príhode

Po vhodnej liečbe u väčšiny pacientov nasleduje rehabilitácia. Je zameraná na obnovenie narušených funkcií a zvýšenie sebestačnosti. Lekár vám môže odporučiť špeciálne rehabilitačné centrum. V rámci rehabilitácie sa môžete učiť napríklad písať druhou rukou, lepšie rozprávať či písať.

Je nevhodné postihnutú, slabšiu končatinu ignorovať a nepoužívať. Strácajú sa tak pamäťové stopy v mozgu a ešte viac sa zhoršuje jej pohyblivosť. Ak sa preto staráte o človeka zotavujúceho sa z mozgovej príhody, podporujte vnímanie na chorej strane tela. Pristupujte k nemu z postihnutej strany, predmety, ktoré si dočahuje, klaďte na postihnutú stranu a podobne. Vysvetlite mu, prečo je dôležité používať aj slabšiu stranu tela.

Opýtajte sa lekára, na aké zdravotnícke pomôcky má váš blízky po mozgovej príhode nárok.

Prečo je dôležité nezanedbať preventívnu prehliadku?

Fibrilácia predsiení, ktorá býva nebolestivá a nenápadná, sa často zistí až po cievnej mozgovej príhode. Fibrilácia predsiení je druhou najčastejšou príčinou mozgovej príhody. Ide pritom o diagnózu, ktorú váš lekár odhalí pri preventívnej prehliadke.

Včasné nasadenie liekov na riedenie krvi bráni vzniku krvnej zrazeniny vo vašom srdci. Predchádzate tým cievnej mozgovej príhode a jej vážnym následkom.

 

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/stroke/symptoms-causes/syc-20350113

https://www.ordinace.cz/clanek/fibrilace-srdecnich-sini/

Odborná garantka článku:

MUDr. MICHAELA MACHÁČOVÁ

Všeobecná lekárka pre dospelých, viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

INFORMAČNÁ GRAFIKA

BROŽÚRA NA STIAHNUTIE