Obezita spomaľuje telo a zrýchľuje srdce
Obezita a jej riziká zďaleka presahujú neestetický vzhľad. Obezita skrýva v sebe závažné riziká, niektoré môžu končiť invaliditou či smrťou. Fibrilácia predsiení je jedným zo zdravotných rizík.
Pozor, nadmerný náklad
Predstavte si, že máte krásne auto. Každý rok si na sedačky necháte uložiť určité množstvo balvanov – povedzme 10 % hmotnosti auta. Zakrátko auto začne „sedieť” na ceste, motor bude vydávať čudný zvuk a pneumatiky budete musieť meniť častejšie.
Počas jazdy postupne auto horšie drží smer a nedokáže ísť rýchlo. Reaguje pomaly a dlhá brzdná dráha ohrozuje všetko naokolo. Stúpa spotreba a tým aj náklady na prevádzku auta.
Musíte prácne povykladať balvany, ktoré sú na sedadlách, aby auto fungovalo tak ako má. Pokiaľ by sa problémy týkali vášho auta, balvany by ste určite odstránili.
Ako to však je s vaším vlastným telom?
Tuk nie je len hmota
Ak trpíte obezitou, vaše telo je na tom podobne ako preťažené auto. V hre je však jazda vlastným životom. Obezita je stav, keď sa vaše telo snaží vyrovnať s nezdravou záťažou.
Nadmerné množstvo tuku narúša zdravé hľadiny hormónov, vyvoláva biochemický chaos a stres, je zdrojom chronického zápalu. S každým vzostupom BMI o 1 stúpa riziko fibrilácie predsiení o 4 %. Obézne telo je pomalé, no srdce ide rýchlejšie, ako má a trápi sa rovnako ako motor preťaženého auta.
Tuk vytvára chemické látky, ktorými vplýva na metabolizmus a naše zdravie. Všimli ste si napríklad obéznych mužov, ktorí majú zväčšené prsia? Príčinou je práve aktivita tukového tkaniva. Veľmi nebezpečný je vnútorný tuk, ktorým sa pri nevhodnej strave obaľujú naše orgány.
Obezita môže byť príčinou rozpadu vzťahu
Ak máte nadmerné množstvo tuku v tele, najmä v lete sú tukové záhyby ideálnym prostredím pre baktérie a plesne. V týchto záhyboch sa vytvárajú aj zapareniny či infekcia kože. Spoločenský život vám môže znepríjemniť aj zapáchajúci pot.
Málo sa hovorí o ťažkostiach s erekciou, ktoré sú v prípade obezity veľmi časté. Pridružená nechuť k pohybu a celkový vplyv obezity môžu spôsobiť ochladenie partnerského vzťahu.
Spolužitiu v spálni nepraje ani chrápanie, ktoré sa u obéznych ľudí objavuje veľmi často. Zdanlivo nevinný prejav však často so sebou prináša aj zdravotné riziko v podobe obštrukčného spánkového apnoe (OSA). Ide o prerušenie dýchania na niekoľko sekúnd počas spánku.
Ak trpíte OSA, vaše riziko vzniku fibrilácie predsiení a ďalších zdravotných komplikácií sa zvyšuje.
Obezita je vaša voľba
Nadváha a obezita nie sú výsledkom starnutia, ale nezvládnutého životného štýlu. Ak si teda myslíte, že kilogramy musia automaticky prichádzať s vekom, sa mýlite.
Obezita vytvára podmienky pre ďalšie priberanie. Ak so sebou nosíte kilogramy navyše, niet divu, že sa vám nechce hýbať. Keď sa ohlási rýchle opotrebovanie kĺbov, pohyb môže byť ozajstným problémom.
Ak máte ťažké a veľké telo, podvedome ho viac kŕmite. Ak sa vám kvôli obezite rozpadáva vzťah alebo žiaden nemáte, možno vám chýba motivácia niečo so sebou robiť. Počas osamelých večerov tak siahate po ďalších čipsoch či čokoládach.
Vzniká tak začarovaný kruh, ktorý musíte včas preťať. Len tak sa môžete vyhnúť zdravotným dôsledkom alebo ich obmedziť.
Čo s tým? Pomôže viac pohybu a správna strava
Tak, ako sa na vás kilogramy lepili dlhší čas, dlhšie musí trvať aj vaše úsilie zbaviť sa ich. Nemajte preto veľké oči a stanovte si reálny plán, ktorý vám bude vyhovovať a dokážete sa ho držať dlhodobo. Základom sú dve jednoduché veci: strava a pohyb.
Strava
- Nájdite si doma menší tanier než ten, z ktorého ste jedli doteraz. Nakladajte si menej jedla. Na menšom tanieri to bude vyzerať podobne ako keď ste si nakladali plnú porciu. Vyhýbajte sa občerstveniam typu „zjedz, koľko vládzeš, 2 + 1 zdarma a podobne”.
- Ku každému jedlu pridajte veľa zeleniny.
- Nahraďte prílohy surovou zeleninou, alebo jedzte varené strukoviny, pečenú tekvicu či grilovanú zeleninu rôzneho druhu.
- Vyhýbajte sa nočnému jedeniu. V noci spite.
- Nevysmážajte. Jedzte prirodzené potraviny, nie polotovary.
- Namiesto sladkostí siahnite po ovocí, ale nenahrádzajte ním normálne jedlo.
- Nepite sladené nápoje ani alkohol. Uprednostnite čistú vodu z vodovodu. Vychutnajte si skutočnú chuť kávy bez cukru.
Pohyb
- Na úvod sú vynikajúce prechádzky. Stanovte si vždy rovnaký čas, keď sa pôjdete prejsť v každom počasí.
- Stanovenú trasu postupne predlžujte. Ak chodíte do práce, choďte aspoň nejakú časť trasy pešo.
- Peniaze, ktoré ušetrite na cestovnom, si odkladajte. Kúpte si za ne napríklad menšie oblečenie, permanentku do fitka, bicykel alebo kurz tanca.
- Ak nemáte čas kvôli deťom či vnúčatám, neváhajte ich zapojiť. Deti pohyb milujú.
Výskumy ukázali, že ak sa vám podarí schudnúť, znížite riziko fibrilácie predsiení, riziko opätovného vzniku fibrilácie či závažnosť fibrilácie. Taktiež je možné čiastočne či úplne zvrátiť viaceré zdravotné riziká a poruchy.
Na zmenu životného štýlu nie je nikdy neskoro. Práve naopak, treba začať hneď a nečakať na Novoročné predsavzatia.
Odborná garantka článku: