Úpravy domácnosti

Stará pani otvára dvere návšteve - mladej pani a usmievajú sa na seba

 

Bezbariérovosť

Blízkym nemôže vadiť bezbariérové obydlie. Veď aj zdraví ľudia občas zakopnú, a tak časom iba ocenia, že sa to už nestáva ani im.

Prahy vo dverách však nie sú jediné prekážky, ktoré bránia v plynulom pohybe. Aj okraje kobercov prinášajú riziko zakopnutia, či dokonca pádu.

Všetky koberce by ste mali prilepiť k podložke obojstrannou páskou. Rozhodne sa vyhnite kusovým kobercom! Ďalšou alternatívou je úplné vyradenie kobercov z domácnosti. Pokiaľ máte dostatočne teplý byt (dom), vhodná je hladká dlažba či plávajúca podlaha. Prahy nahraďte prechodovými lištami a všetky elektrické šnúry schovajte pod ne.

 

Bezpečná kúpeľňa

Pravidlá bezbariérovosti uplatnite aj v kúpeľni. Niektoré rodiny nemajú v kúpeľni vaňu, iba sprchovací kút. Pamätajte na to, že okraj sprchovacieho kúta musí byť na úrovni podlahy.

Kabína by mala mať dostatočné rozmery, aby sa v nej bez problémov otočil aj človek, ktorý má nadváhu. V kúpeľni a na WC používajte protišmykové rohožky a podporné zábradlia.

 

Starý muž na vozíku sedí pred umývadlom v kúpeľni a holí si tvár

 

Dobré osvetlenie v celom obydlí

Najmä v noci dochádza k nepríjemným zakopnutiam a pádom. Dobré osvetlenie jednotlivých miestností považujeme za samozrejmosť, avšak spoločné priestory, napríklad chodby, niekedy zanedbávame. Všetky vypínače v byte (dome) musia byť funkčné a bezpečne izolované!

Pokiaľ je to možné, vydeľme blízkemu izbu, ktorá je najbližšie k sociálnym zariadeniam (WC, kúpeľňa), aby stačilo rozsvietiť jedno svetlo.

 

Oporné body na každom kroku

Ďalšou nevyhnutnou pomôckou sú záchytné body. Mali by sa nachádzať v rôznych častiach domácnosti. Držadlá umiestnite všade tam, kde pomôžu pri udržiavaní stability. Aj stabilný a pevný nábytok môže slúžiť ako opora. Ak bývate vo viacpodlažnom dome, na schody umiestnite spoľahlivé zábradlia.

 

Nebezpečné predmety

Na prekrytie ostrých hrán stolov či skríň existujú špeciálne kryty. Dvere na WC by sa zase mali otvárať smerom von. Podobne ako v prípade kobercov, zvážte, či sú dvere vo vašom príbytku vôbec potrebné. Dvere od obývačky či kuchyne obvykle nikomu nechýbajú.

Jednu vec urobte na každý pád – odstráňte všetky presklené dvere! Sú veľmi častou príčinou krvácania pri úrazoch!

Ak ste držiteľom preukazu ŤZP, požiadajte o jednorazový príspevok na úpravu domácnosti (napr. šikmá schodisková plošina, stropné zdvíhacie zariadenie a pod.).

 

Starý pán sedí v kresle, usmieva sa do kamery a na kolenách má otvorenú knihu

 

Osobný priestor pacienta

Nie každá rodina disponuje dostatočným počtom miestností, aby mohol mať každý jej člen vlastnú izbu. Samozrejme, ak pacient žije vo funkčnom manželstve (či inom partnerskom zväzku), spolubývajúci je jasný. Pokiaľ sa však staráte o starých rodičov alebo iných príbuzných, mali by mať vlastný priestor.

Pri určovaní takejto izby vždy myslite na to, že v nej bude bývať pacient. Napríklad v rodinnom dome voľte miestnosť na prízemí.

 

Posteľ je najdôležitejší nábytok

V posteli strávime približne tretinu svojho života, aj keď sme celkom zdraví. Pri výbere postele pre chorého človeka však musíme byť obzvlášť dôslední. Pacienti so srdcovými chorobami, či problémami s krvným tlakom potrebujú lôžko, z ktorého sa dá dobre vstať aj bez pomoci druhej osoby.

Optimálna výška ležadla pre priemerne vysokú osobu je 50 až 60 centimetrov. Primeranú výšku si overíte už v predajni. Keď si sadnete na vytipovanú posteľ, vaše stehná a predkolenia by mali zvierať uhol približne 100 stupňov – čiže o trochu viac, ako je pravý uhol.

Z takejto postele sa oveľa ľahšie vstáva. V okruhu postele by sa nemali nachádzať žiadne zbytočné kusy nábytku, maximálne nočný stolík.

 

Starý muž vstáva zo svojej manželskej postele s bolesťou v krížoch. Manželka v pozadí spí otočená na druhú stranu

 

Zopár rád pre pacientov

  • Používajte stabilnú, dostatočne vysokú stoličku s opierkami na ruky, o ktorú sa možno oprieť pri vstávaní i sedení. Takúto stoličku by ste mali mať aj vo svojej spálni.
  • Hoci ste doma, noste pevnejšiu obuv, ktorá sa mimovoľne nevyzúva. Najlepšie vám poradia v predajni zdravotníckych pomôcok.
  • Predmety, ktoré potrebujete pravidelne, nevykladajte príliš vysoko, aby ste nezakláňali hlavu, čo môže privodiť závrat a pád.
  • Vaša miestnosť by nemala byť „prepchatá“ zbytočným nábytkom. K dverám, oknu či skrini, by ste sa mali dostať pohodlne a priamo.
  • Lieky, ktoré beriete každý deň, môžete mať aj v nočnom stolíku. Zabezpečte však, aby na ne nesvietilo slnko, alebo aby sa k nim dostalo malé dieťa.
  • V miestnosti pravidelne vetrajte, aj keby vám malo byť na chvíľu chladno. Vedzte, že častou príčinou problémov s dýchaním a závratov je obyčajný nedostatok vzduchu.

INFORMAČNÁ GRAFIKA

BROŽÚRA NA STIAHNUTIE